Cechy drzewa:
Miłorząb dwuklapowy to drzewo do 35 metrów wysokości o dość wolnym wzroście. Gałęzie wzniesione lub lekko przechylone, u starych okazów szeroko rozłożone.
Liście. Liście skrętoległe, na krótkopędach kiściasto skupione, pojedyncze, wachlarzowate, dwuklapowe, widlasto unerwione. Zewnętrzny
brzeg liścia falisty. Na jesieni liście stają się złotożółte. Drzewo wygląda w tym czasie bardzo urokliwie.
Kwitnienie. Miłorząb kwitnie pod koniec kwietnia i na początku maja.
Kwiaty. Roślina dwupienna. Kwiaty męskie w walcowatych, żółtozielonych kotkach na krótko pędach, a żeńskie długoszypułkowe.
Nibyowoc. Nasienie podobne do pestkowca z żółtą osłoną. Wisi na długiej szypułce. Prypomina nieco żółte/pomarańczowe śliwki mirabelki. Cechuje się nieprzyjemnym zapachem.
Pochodzenie: Pn-Wsch Chiny.
Rozmaitości: Miłorząb dwuklapowy to jedyny jeszcze żyjący przedstawiciel rzędu miłorzębowców znanych głównie ze skamielin. Gatunek odporny na mróz i pasożyty.
Miłorząb japoński zapobiega zmarszczkom. Liście tego drzewa zawierają flawonoidy, które uelastyczniają naczyńka włosowate i usprawniają krążenie (ekstrakty z miłorząb są składnikiem kosmetyków do cery naczynkowej). Miłorząb łagodzi podrażnienia, poprawia elastyczność skóry. Ma silne działanie antyoksydacyjne - zwalcza wolne rodniki, które przyspieszają powstawanie zmarszczek. Jest niezastąpiony także w kosmetykach zwalczających cellulit.
Wyciąg z miłorzębu poprawia przepływ mózgowy, zwiększając tym samym ilość tlenu i glukozy, docierających do komórek mózgu. Czynne substancje (flawonoglikozydy i ginkolidy) wpływają rozszerzająco na naczynia krwionośne i poprawiają przepływ krwi, chronią komórki przed następstwami niedotlenienia, zapobiegają agregacji krwinek płytkowych. Wyciąg z miłorzębu jest skuteczny również w leczeniu zaburzeń krążenia obwodowego, istotnie wpływając na jego poprawę. Powoduje zmniejszenie sztywności mięśni podczas chodzenia. Wskazany u pacjentów z zaburzeniami pamięci i sprawności umysłowej. Wyciąg z miłorzębu dostępny jest w kapsułkach znanych choćby pod nazwą Bilobil, Ginkofar, GinccoPlus, GinkoPrim. W aptekach i sklepach zielarskich można też kupić nalewkę z miłorzębu.
Drzewo to jest bardzo lubiane w Chinach, gdzie zwie się je "yin-kyo", czyli srebrny owoc. Z jego drewna robi się tam figury szachowe i zabawki.
Najstarszy i największy w Polsce miłorząb dwuklapowy rośnie w parku przy zamku w Łańcucie w woj. podkarpackim. Mierzy on 27 metrów wysokości, ma 636 cm obwodu i liczy sobie ok. 220 lat (stan na 2013 rok) - jest drzewem o 2 pniach. Najbgrubszym zaś miłorzębem jest rosnący w parku pałacowym w Dąbroszynie, powiat gorzowski, woj. lubuskie, o obwodzie 570 cm i wysokości 15 metrów, wiek 226 lat (stan na 2022 rok).
Drzewa podobne: Brak. Wachlarzykowate liście są jedyne w swoim rodzaju.
Lokalizacja zdjęć: Park w Radziejowicach, Park Ujazdowski i Łazienki w Warszawie. Arboretum w Rogowie i Powsinie. Park Dittricha w Żyrardowie i park w Żelazowej Woli.