Oczar - rodzina oczarowate

Gatunki oczaru: znamy 6 gatunków oczaru, w tym spotykane w Polsce: oczar japoński (Hamamelis japonica), oczar omszony (Hamamelis mollis), najbardziej popularny oczar wirginijski (Hamamelis virginiana).

Poza tym rośnie u nas jeszcze oczar pośredni (Hamamelis intermedia) będący mieszańcem oczaru japońskiego i omszonego.


Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)

Oczar wirginijski na przedwiośniuOczar wirginijski kwiat
Oczar wirginijski: pąki i kwiaty na przedwiośniu

Cechy drzewa: Oczar wirginijski to małe drzewo, często o wielu pniach. Wysokość maksymalnie do 6 metrów. Często spotykane w formie krzewiastej.

Liście.Liście eliptyczne, odwrotnie jajowate dochodzące do 15 cm długości u nasady nierównomierne, karbowane. Na jesieni liście przebarwiają się na żółto.
Kwiaty. Kwiaty są charakterystyczne i bardzo oryginalne. Składają się z tasiemkowatych płatków, skręconych lub wyprostowanych w barwie żółtej, które ukazują się już późną jesienią lub wczesną zimą.
Owoce. Owoce mają postać zdrewniałych torebek, które dojrzewają w następnym roku po kwitnieniu i pękają z charakterystycznym trzaskiem.

Pochodzenie: Ameryka Północna.

Oczar wirginijski wiosenny liśćOczar wirginijski owoc
Oczar wirginijski: pierwszy liść i owoc

Rozmaitości: Oczar wirginijski ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, czerpiące z tradycji i doświadczenia Indian. Liście i kora oczaru są bogatym źródłem polifenolokwasów, garbników, saponin. Ekstrakt z nich wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające, bakteriobójcze, ograniczające wydzielanie łoju. Poprawia krążenie podskórne i ukrwienie skóry. Wycisza dolegliwości skóry z tendencją do rozszerzonych naczynek. Działa ujędrniająco, nadaje skórze ładny koloryt. Pomaga zapobiegać zakażeniom przez gronkowiec, w tym niebezpieczny gronkowiec złocisty. Stanowi niezwykle skuteczny środek na problemy skórne, w tym uporczywy trądzik. Leczy oparzenia, rany pożylakowe i siniaki. Do zastosowań wewnętrznych oczaru należy leczenie takich schorzeń, jak problemy przewodu pokarmowego i płuc, zapalenie błon śluzowych jelita grubego, biegunkę, dezynterię i hemoroidy. W bólach reumatycznych stawów i kręgosłupa, oraz nadwyrężeniu i bólach mięśni.

Oczar można rozmnożyć poprzez odkłady, sadzonki, nasiona oraz szczepienie.

Po angielsku nazywany jest orzechem wiedźmy.

Jest drzewem całkowicie mrozoodpornym. Kwiaty tych oczarów wytrzymują mrozy nawet do -12 stopni C. W czasie mrozu płatki zwijają się do środka i rozwijają ponownie przy dodatniej temperaturze. Czynność ta może być powtarzana przez roślinę kilkukrotnie.

Oczar wirginijski gałązka jesieniąOczar wirginijski jesienne przebarwienia
Oczar wirginijski: gałązka jesienią

Drzewa podobne: Łatwo go pomylić z mniej popularymi u nas oczarami. Jeśli chodzi o liście, to łatwo go pomylić z naszą leszczyną czy olchą czarną, a także parocją perską. Jednakże kwiaty i owoce stanowią istotne elementy rozróżniające te rośliny. Oczary między sobą najszybciej rozróżnia się po terminie kwitnienia i kolorze kwiatów.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- Zdjęcia oczaru wirginijskiego -




Oczary strona druga


- Drzewa Polski - Atlas drzew -