Oliwnik - rodzina oliwnikowate

Gatunki oliwnika: znanych jest ok. 40 gatunków tej rodziny małych drzewek bądź krzewów. Najbardziej znane to oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia), oliwnik srebrzysty (Elaeagnus commutata), oliwnik baldaszkowy (Elaeagnus umbellata), oliwnik wielkokwiatowy (Elaeagnus multiflora).


Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia)

Cechy drzewa: Oliwnik wąskolistny pierwsze liścieOliwnik wąskolistny kwiat Oliwnik wąskolistny to małe drzewo do 7 metrów wysokości, zazwyczaj o krętym szarawym pniu. Często bardzo pochylone, czasami rosnące przy samym gruncie. Pędy cierniste, białosrebrzyste, pokryte łuskowatymi włoskami.

Liście. Srebrzyste liście o kształcie lancetowatym, wąskie do 8 cm długości.
Kwiaty. Kwiaty drobne, ostro pachnące, wewnątrz żółte, a z zewnątrz srebrzystoszare.
Kwitnienie. Kwitnie na przełomie maja i czerwca z dość charakterystycznym zapachem.
Owoce. Owoce elipsoidalne, srebrzystobiałe do 2 cm długości. Po dojrzeniu delikatnie żółkną, a jesienią brunatnieją i ciemnieją. Utrzymują się na gałązkach aż do zimy i wczesnej wiosny.

Pochodzenie: Azja Mniejsza i Azja Zachodnia.

Rozmaitości: Oliwnik wąskolistny gałązkaOliwnik wąskolistny owoc Bardzo odporny na trudne warunki glebowe (zasolenie), stąd obecnie stosowany w zieleni miejskiej. Wymaga pełnego oświetlenia, w cieniu rośnie dużo słabiej. Wytrzymały na mrozy i suszę. Dobrze znosi przycinanie i nadaje się na żywopłoty.

Drzewa podobne: Oliwnik wąskolistny jesieniąOliwnik wąskolistny jesienią Brak. Oliwnika wąskolistnego bardzo łatwo zidentyfikowac po wąskich i srebrzystych liściach. Trudno natomiat go odróżnić od rzadziej spotykanego u nas oliwnika srebrzystego. Tamten nie posiada cierni oraz ma szersze i krótsze liście, a owoce grubsze.

Lokalizacja zdjęć: Bardzo popularny w Żyrardowie. Zwłaszcza na skwerze przy ul. Św. Jana.


- Zdjęcia oliwnika wąskolistnego -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -