Cechy drzewa:
Parczelina trójlistkowa jest małym drzewkiem do 8 metrów wysokości (często rośnie w formie krzewiastej). U nas dużo niższe - osiąga góra 3,5 metra. Roślina ma nieprzyjemny zapach i gorzki smak. Gałązki są ciemnoczerwonobrązowe, błyszczące, pokryte drobnymi naroślami. Pąki krótkie, jasnobrązowe, puszyste. Ma grube, mięsiste korzenie.
Liście. Liście zielone, złożone są z trzech małych listków, rozwijają się późną wiosną. Jesienią przebarwiają się na delikatnie żółte tony.
Kwiaty. Kwiaty są niepozorne. Korona ma cztery lub pięć płatków, które są kremowo-zielone i rozłożyste. Na słupkowych kwiatach pojawiają się prymitywne pylniki.
Kwitnienie. Parczelina kwitnie pod koniec czerwca.
Owoce. Owoce stanowią główny element dekoracyjny. Mają one okrągły, płaski kształt i początkowo jasnozielony kolor; później stają się
suche i bledną. Przypominają nieco stare monety. Owoce zebrane są w gęste pęczki po kilka sztuk. Parczelina owocuje dość obficie.
Pochodzenie: Wschodnie Stany USA. Jej północne granice znajdują się w Ontario i Quebecu w Kanadzie. Występuje w większości wschodnich i południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Jej południowe granice znajdują się w Meksyku.
Rozmaitości:
Owoce parczeliny dawniej służyły ludności w Ameryce Północnej (Niemieccy imigranci przybyli do Teksasu w XIX wieku), jako namiastka chmielu przy produkcji piwa. Dla rdzennych Amerykanów wykorzystywana była jako przyprawa i jako lek ziołowy na różne dolegliwości.
Drewno parczeliny jest żółtobrązowe; ciężkie, twarde, drobnoziarniste i satynowe.
Odmiana 'Aurea' posiada złotawe liście. Zdobyła nagrodę Royal Horticultural Society of Garden Merit.
Drzewa podobne: Parczelina trójlistkowa jest raczej łatwa do rozpoznania ze względu na liście i dość oryginalne owoce. Chociaż owoce przypominają nieco owoce wiązów, to trójlistkowe liście parczeliny dość szybko pozwalają na rozróżnienie tych obu gatunków drzew.
Lokalizacja zdjęć: Żyrardów, ul. Struga, Korytów, Park w Łazienkach i Ogród Krasińskich w Warszawie, Park w Żelazowej Woli.