Perukowiec - rodzina nanerczowate

Gatunki perukowca: znane są dwa gatunki tej rodziny małych drzewek bądź krzewów. Najbardziej znany u nas to perukowiec podolski i jego odmiana 'Royal Purple'.


Perukowiec podolski (Cotinus coggygria)

Perukowiec podolski kwiatostany
Perukowiec podolski kwiatostany z owocami
Perukowiec podolski liść
Perukowiec podolski gałązka

Perukowiec podolski

Cechy: Perukowiec podolski to drzewko szeroko rozgałęzione, wysokości 3-5 m, częściej w formie krzewiastej. Pędy nagie, zawierające sok o ostrym zapachu. Drewno żółtawe. Liście zielonawe, skrętoległe, opadające na zimę, pojedyncze, całobrzegie, nagie, szerokoeliptyczne, u nasady klinowate i zbiegające po ogonku, na wierzchołku zaokrąglone, od spodu sinozielone, długości 3-8 cm. W jesieni przybierają piękną, czerwonopomarańczową lub żółtą barwę. Roślina poligamiczna ( w obrębie tej samej wiechy kwiaty męskie, obupłciowe i niedorozwinięte). Kwiaty drobne, zielonkawożółte, zebrane w duże, luźne, szczytowe wiechy. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Po przekwitnieniu szypułki kwiatów niedorozwiniętych i męskich pokrywają się piórkowatymi, szaroróżowymi lub purpurowymi włoskami, przez co cały owocostan staję się puszysty i bardzo efektowny. Owoce - suche pestkowce długości do 4 mm, osadzone na długich szypułkach wśród pierzasto owłosionych rozgałęzień wiechy.

Pochodzenie: Południowo-wschodnia Europa aż do Chin i Himalajów.

Rozmaitości: Perukowiec rośnie w rejonach o suchym, gorącym, kontynentalnym klimacie, na suchych, słonecznych skłonach wśród zarośli innych krzewów, zawsze na glebach wapiennych. Krzew uprawiany w Europie już od XVII w. Często spotykany w starych parkach. Bardzo wytrzymały na niskie temperatury i na suszę. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń, na ciepłych, słonecznych miejscach. Szczególnie dekoracyjny w okresie po kwitnieniu (od lipca do września). Najpiękniejsze są okazy o czerwonym zabarwieniu owocostanów. Polecany do parków i zadrzewień osiedlowych. Sadzić należy pojedynczo i w luźnych grupach, zawsze na miejscach słonecznych. Rozmnaża się z nasion, a odmiany przez sadzonki zielne.

Znana jest odmiana 'Ancot' o złotych liściach zmieniających jesienią kolor na pomarańczowy. Owocostany różowe. Jednakże bardziej krzewiasta. 

Lokalizacja: Park w Żelazowej Woli.Perukowiec podolski /odmiana Royal Purple/ (Cotinus coggygria 'Royal Purple')

Perukowiec podolski 'Royal Purple' gałązka
Perukowiec podolski 'Royal Purple' kwiatostany
Perukowiec podolski 'Royal Purple' liście
Perukowiec podolski 'Royal Purple' kwiaty

Perukowiec podolski 'Royal Purple'

Cechy: Perukowiec podolski 'Royal Purple' to drzewko a częściej krzew do 4 metrów wysokości. Liście ciemnopurpurowe a jesienią jaskrawoczerwone. Kwiaty żółtawe, zebrane w wiechy na końcach pędów. Po przekwitnięciu tworzą owocostany powstałe z szypułek kwiatowych.

Pochodzenie:

Rozmaitości: Preferuje tereny suche. Gleby najlepiej wapienne. Do stosowania w zieleni miejskiej jak i przydomowych ogródkach.

Lokalizacja: Żyrardów, Pl. Jana Pawła II (przy fontannie).


- Drzewa Polski - Atlas drzew -