Cechy drzewa:
Pigwa pospolita to drzewo owocowe do 6 metrów wysokości. W Polsce zazwyczaj nieco niższe. Kora cienka, łuszcząca się, gałązki gładkie, nie posiadają kolców.
Liście. Liście ułożone skrętolegle. Małe, jajowate, całobrzegie, wierzchnia strona naga i lekko błyszcząca, spodnia pokryta delikatnym kutnerem. Ogonek listka owłosiony. Jesienią przybierają jasnożółte tony.
Kwiaty. Pigwa kwitnie na przełomie maja i czerwca.
Kwiaty. Kwiaty białawe i biało-różowe osadzone pojedynczo. Ukazują się po rozwoju liści. Pąki kwiatowe szpiczaste i różowe - przypominają pąki róż.
Owoce. Do owocowania często konieczne jest posadzenie kilku drzew pigwy obok siebie. Owoce złocistozielone, kształtem przypominają gruszki lub spłaszczone jabłka w zależności od odmiany. Bardzo twarde, nie nadają się do bezpośredniej konsumpcji ze względu na bardzo cierpki smak. Są natomiast idealne na spożywcze przetwory typu konfitury, kompoty, soki, syropy, nalewki czy wino. Zawierają kwasy organiczne, pektyny, witaminy C i B, taniny, flawonoidy.
Pochodzenie: Kaukaz, Azja Mniejsza, Północna Afryka.
Rozmaitości: Często nasze krzewiaste pigwowce są mylnie nazywane pigwami. A to zupełnie inne gatunki roślin. Pigwa - drzewo - jest mniej odporna na mrozy i dużo większa. Owoce jabłkowate albo gruszkowate w zależności od odmiany, kilka razy większe od owoców pigwowca. W stanie surowym są bardzo twarde i kwaśne. Nadają się jednak na przetwory, soki i nalewki. Pigwa ma właściwości przeciwzapalne; stosuje się ją też w zaburzeniach trawienia. Ekstrakt z nasion stosuje się w kosmetyce do oczyszczania skóry.
Pigwy są traktowane jako drzewa owocowe, ale także jako ozdobne.
Drzewa podobne: Liście wielu gatunków drzew owocowych są podobne do liści pigwy, a głównie liście jabłoni.
Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie. Ogródek autora.