Śliwa - rodzina różowate

Gatunki śliwy: ok. 35 gatunków, w Polsce spotyka się kilka z nich: śliwa tarnina (Prunus spinosa), śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) w tym drzewa owocowe - śliwy domowe - węgierki, uleny, renklody, mirabelki oraz dziesiątki innych odmian.


Śliwa domowa, węgierka, renkloda, mirabelka (Prunus domestica)

Śliwa domowa gałązka z kwiatamiŚliwa domowa kwiat
Śliwa domowa: kwiaty

Cechy drzewa: Śliwy domowe, czyli znane u nas śliwy węgierki, renklody, lubaszki, mirabelki ... to drzewa osiągające z reguły średnią wielkość (do 4-6 metrów wysokości). Pędy w młodości zawierają kolce. Posiadają również widoczne przetchlinki. Pąki bardzo charakterystyczne. Powstają zarówno na długo- jak i krótkopędach. Po kilka w grupie, wtedy wszystkie są kwiatowe, albo środkowy jest liściowy, a boczne to kwiatowe. Na długopędach szkieletowych występują tylko liściowe, na krótkopędach na ogół tylko kwiatowe. Pąki kwiatowe są zazwyczaj większe, chociaż u różnych odmian wielkość jest zróżnicowana. Pąki kwiatowe są zazwyczaj jaśniejsze od pąków liściowych.

Kwiaty. Zazwyczaj białe, wyrastają na szypułkach po dwa. Są promieniste, 5-dzielne (składające się z 5 działek kielicha, 5 płatków korony), posiadają 20-30 pręcików ułożonych w 3 okółkach z 1 wolnego słupka powstałego z jednego owocolistka.

Śliwa domowa pierwszy liśćŚliwa domowa liść
Śliwa domowa: liście

Liście. Okrągłe, eliptyczne lub jajowate, o brzegach karbowanych lub piłkowanych. Do 5-6 cm długości. U niektórych odmian większe lub mniejsze.
Owoce. W owocowanie śliwy wchodzą niezbyt wcześnie - w 4 lata po posadzeniu. Owocują obficie, lecz niestety czasami przemiennie. Jednego roku występuje nadmiar owoców, kolejnego zaś tylko śladowe ich ilości. Owoce są średniej wielkości, kształtu owalnego, wydłużone, z obu końców zwężone, ciemnofioletowe, o twardym miąższu zielonkawo-złocistym i z wyraźnym nalotem woskowym. Owoc dobrze odchodzi od pestki i jest smaczny. Dojrzewa od połowy września do połowy października. U niektórych odmian owoce koloru zielonego, żółtego, pomarańczowego, czerwonawego i niebieskiego. Owoce o zróżnicowanych rozmiarach i kształtach.

Pochodzenie: Azja Mniejsza, Europa

.
Śliwa domowa gałązkaŚliwa domowa owoc
Śliwa domowa: gałązka i owoc

Rozmaitości: Powstała prawdopodobnie w warunkach naturalnych w wyniku samoistnego krzyżowania się dwóch dziko rosnących gatunków ałyczy (Prunus cerasifera) i śliwy tarniny (Prunus spinosa). Śliwy mają 2-3 krotnie większy zasięg korzeni niż obwód korony. Mają też dobrze rozwinięte korzenie włośnikowe. Bardzo ceniona przez konsumentów i przemysł spożywczy. Owoce wyśmienite do celów spożywczych takich jak dżemy, konfitury, nalewki, wódki - śliwowice jak i do bezpośredniego spożycia. Na Bałkanach śliwowicę produkuje się tylko z tej odmiany śliwy. W Polsce od 2005 roku zarejestrowany jest produkt regionalny o nazwie "Śliwowica Łącka".

Śliwa mirabelka owoceŚliwa mirabelka kwiaty Odmiana 'Mirabelka', bardzo często spotykana w terenie, różni się znacznie owocami, które są mniejsze, bardziej zaokrąglone i początkowo zielonej, potem żółtej, a po dojrzeniu - pomarańczowej barwy.

Drzewa podobne: W stanie przed owocowaniem nie jest wcale łatwa do identyfikacji.

Lokalizacja zdjęć: Ogródki Działkowe w Żyrardowie przy ul. Piastowskiej.


- Zdjęcia śliwy domowej -




Śliwa wiśniowa, ałycza /odm. czerwonolistna/ (Prunus cerasifera /'Pissardii','Atropurpurea'/ )

Śliwa wiśniowa pąki kwiatoweŚliwa wiśniowa pierwsze liście
Śliwa wiśniowa: pąki kwiatowe i pierwszy liść

Cechy drzewa: Śliwa wiśniowa to jedno z najpiękniejszych drzew powszechnie stosowanych w zieleni miejskiej. Osiąga do 8, góra 10 metrów wysokości. Czystą gatunkowo śliwe wiśniową spotyka się bardzo rzadko. W uprawie są jej purpurowolistne odmiany.

Liście. Liście delikatnie piłkowane, ciemnoczerwone, purpurowe, brązowawe. Liście na jesieni tracą fioletowawy odcień, a przyjmują bardziej purpurowe barwy. Niektóre odmiany liście mają cały sezon w zielonych tonach.
Kwiaty. Kwiaty różowawe. Czysta śliwa wiśniowa posiada kwiaty białe.
Owoce. Czerwony owoc na długim ogonku, twardy - przypomina wielkością bardzo dużą czereśnię.

Pochodzenie: Półwysep Bałkański, Azja Środkowa.

Śliwa wiśniowa kwiatŚliwa wiśniowa kwiaty
Śliwa wiśniowa: kwiaty

Rozmaitości: Najczęściej spotykaną w uprawie odmianę 'Atropurpurea' w 1880 przysłał do Francji ogrodnik szacha Persji. Znana jest też pod nazwą ‘Pissardii’. Nowością jest odmiana 'Nigra' - nieco wyżej rosnąca i tydzień później kwitnąca, długo utrzymująca liście na gałązkach - aż do grudnia.

Śliwa wiśniowa liścieŚliwa wiśniowa owoc
Śliwa wiśniowa: liście i owoce

Drzewa podobne: Może być mylona z niektórymi purpurowymi odmianami czeremchy zwyczajnej oraz czeremchy wirginijskiej.

Lokalizacja zdjęć: Kołobrzeg, Żyrardów os. Wschód, ul. Opolska, ul. Mireckiego.


- Zdjęcia ałyczy -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -