Strączyn - rodzina bobowate

Gatunki strączynu: na świecie znane są 4 gatunki tych drzew. W Polsce w parkach spotykany jest głównie, ale rzadko, strączyn żółty (Cladrastis lutea) i dużo, dużo rzadziej (głównie w kolekcjach dendrologicznych) strączyn chiński (Cladrastis sinensis) oraz stączyn Wilsona (Cladrastis wilsonii).


Strączyn żółty (Cladrastis lutea, Cladrastis kentukea)

Cechy drzewa: Strączyn żółty pąkStrączyn żółty pierwszy liść Strączyn żółty to drzewo o wysokości do 8-10 metrów (w swojej ojczyźnie nawet do 20 metrów), o nisko rozgałęzionej i szerokiej koronie. Pień pokryty gładką korowiną, podobny do bukowego. Drewno zabarwione na żółto. Młode pędy nagie, zielonkawoszare. Pąki ukryte w nasadach ogonków liściowych. Strączyn żółty rośnie bardzo szybko.

Kwiaty. Kwiaty motylkowate, białe, pachnące, w szerokich, luźnych, zwisających wiechach długości do 40 cm.
Kwitnienie. Strączyn żółty kwitnie w czerwcu.
Liście. Liście nieparzystopierzaste, ustawione skrętolegle, 7-9 listkowe, nagie, duże - długość do 35 cm. Listki również duże, szerokie, eliptyczne lub jajowate, długości 8-12 cm, wierzchołkowy listek charakterystycznie rozszerzony. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.
Owoce Owoce to płaskie, suche strąki długości do 8 cm. Dojrzewają we wrześniu i przez zimę pozostają na drzewie.

Pochodzenie: Południowo-wschodnie obszary Ameryki Północnej. Strączyn żółty rośnie w dolinach górskich rzek i strumieni (w Apallachach).

Rozmaitości: Strączyn żółty liśćStrączyn żółty owoc W Europie strączyn żółty uprawiany był od początku XIX w. W Polsce rzadko spotykany w parkach. Dość wytrzymały na niskie temperatury. W zachodniej Polsce nie przemarza nawet podczas bardzo surowych zim. Oryginalne i dekoracyjne drzewo, zwłaszcza w okresie kwitnienia i jesiennego przebarwiania liści. Polecany do parków i zadrzewień osiedlowych, przede wszystkim w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce. Kwiaty miododajne. Wymaga dość żyznych, świeżych gleb wapiennych i zacisznych, słonecznych stanowisk. Sadzić należy pojedynczo na trawnikach lub w luźnych grupach. Rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać wiosną. Młode rośliny są wrażliwe na większe mrozy i wiosenne przymrozki, które uszkadzją zielone przyrozsty. Początkowo rośnie bardzo szybko - ponad metr na jeden sezon wegetacyjny.

Drzewa podobne: Strączyn żółty jesieniąStrączyn żółty jesienne przebarwienia Można pomylić go z drzewami, które mają duże, złożone liście. Kwitnie i owocuje charakterystycznie i w tym czasie jest dość łatwy do identyfikacji.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie, ogródek autora, parki Wrocławia.


Strączyn żółty - skan liścia:

Strączyn żółty skan liścia

Strączyn żółty - liść- Zdjęcia strączynu żółtego -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -