Strączyn - rodzina bobowate

Gatunki strączynu: na świecie znane są 4 gatunki tych drzew. W Polsce w parkach rzadko spotykany jest strączyn żółty (Cladrastis lutea).

Dużo, dużo rzadziej (głównie w kolekcjach dendrologicznych) trafić można na strączyn chiński (Cladrastis sinensis) oraz stączyn Wilsona (Cladrastis wilsonii).


Strączyn żółty (Cladrastis lutea, Cladrastis kentukea)

Strączyn żółty pąkStrączyn żółty pierwszy liść
Strączyn żółty: pąk i młody liść drzewa

Cechy drzewa: Strączyn żółty to drzewo o wysokości do 8-10 metrów (w swojej ojczyźnie rośnie nawet do 20 metrów), o nisko rozgałęzionej i szerokiej koronie. Pień pokryty gładką korowiną, podobny do bukowego. Drewno zabarwione na żółto. Młode pędy nagie, zielonkawoszare. Pąki ukryte w nasadach ogonków liściowych. Strączyn żółty rośnie bardzo szybko. Przyrosty u młodych drzew wynoszą do 1 metra.

Kwiaty. Kwiaty motylkowate, białe, pachnące. Rosną w szerokich, luźnych, zwisających wiechach długości do 40 cm. Kwitnienie jest obfite.
Kwitnienie. Strączyn żółty kwitnie w czerwcu.
Liście. Liście nieparzystopierzaste, ustawione skrętolegle, 7-9 listkowe, nagie, duże - długość do 35 cm. Listki również duże, szerokie, eliptyczne lub jajowate, długości 8-12 cm, wierzchołkowy listek charakterystycznie rozszerzony. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.
Owoce Owoce to płaskie, suche strąki długości do 8 cm. Dojrzewają we wrześniu i przez zimę pozostają na drzewie.

Strączyn żółty liśćStrączyn żółty kwiaty
Strączyn żółty: liść i kwiaty drzewa

Pochodzenie: Południowo-wschodnie obszary Ameryki Północnej. Strączyn żółty rośnie w dolinach górskich rzek i strumieni (w Apallachach).

Rozmaitości: W Europie strączyn żółty uprawiany był od początku XIX w. W Polsce rzadko spotykany w parkach. Dość wytrzymały na niskie temperatury. W zachodniej Polsce nie przemarza nawet podczas bardzo surowych zim. Oryginalne i dekoracyjne drzewo, zwłaszcza w okresie kwitnienia i jesiennego przebarwiania liści. Polecany do parków i zadrzewień osiedlowych, przede wszystkim w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce. Kwiaty miododajne. Wymaga dość żyznych, świeżych gleb wapiennych i zacisznych, słonecznych stanowisk. Sadzić należy pojedynczo na trawnikach lub w luźnych grupach. Rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać wiosną. Młode rośliny są wrażliwe na większe mrozy i wiosenne przymrozki, które uszkadzają zielone przyrosty. Początkowo strączyn rośnie bardzo szybko - ponad 1 metr przyrostu na jeden sezon wegetacyjny.

Strączyn żółty owoceStrączyn żółty owoc
Strączyn żółty: owoce drzewa

Drzewa podobne: Można pomylić go z drzewami, które mają duże, złożone liście - na przykład rzadko występujące u nas jesiony. Kwitnie i owocuje bardzo charakterystycznie i w tym czasie jest dość łatwy do identyfikacji.

Strączyn żółty jesieniąStrączyn żółty jesienne przebarwienia
Strączyn żółty: liście jesienią

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie, ogródek autora, parki Wrocławia, Ogród Botaniczny w Krakowie, Poznaniu i Warszawie.


Strączyn żółty - skan liścia:

Strączyn żółty skan liścia

Strączyn żółty - liść



- Zdjęcia strączynu żółtego -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -