Suchodrzew - rodzina przewiertniowate

Gatunki suchodrzewów: generalnie suchodrzewy to pnącza lub krzewy. Rzadko który gatunek wyrasta na miano drzewka. Do takich można zaliczyć suchodrzew Ferdynanda (Lonicera ferdinandii). Inne suchodrzewy spotykane u nas to suchodrzew zwyczajny, suchodrzew tatarski, suchodrzew pęcherzykowty, suchodrzew siny, suchodrzew wschodni.


Suchodrzew Ferdynanda (Lonicera ferdinandii)

Cechy drzewa: Suchodrzew Ferdynanda pokrójSuchodrzew Ferdynanda liść Suchodrzew Ferdynanda to małe drzewo, często o wielu pniach. Główny pień i starsze pędy są pokryte paskami zwisającej kory. Korowiny przypominają nieco nasze głogi pośrednie. Rośnie do 5-6 metrów wysokości.
Liście. Liście jajowate i lancetowate do 7 cm długości, delikatnie owłosione, koloru żywo-zielonego.
Kwiaty. Kwiaty małe, zebrane w pary, barwy białej lub żółtej.
Owoce. Owoce w postaci czerwonych jagód do 1 cm średnicy. Najczęściej owoce występują parami na zgrubiałych ogonkach z tym, że jeden z owoców jest wyraźnie większy od sąsiadującego z nim brata.

Pochodzenie: Chiny, Korea.

Rozmaitości: Suchodrzew Ferdynanda gałązkaSuchodrzew Ferdynanda owoce Odporny na nasze mrozy. Preferuje słoneczne stanowiska. U nas bardzo rzadki.

Drzewa podobne: Ze względu na charakterystyczne, bliźniacze owoce suchodrzewy są bardzo łatwe do rozpoznania. Jednak już rozróżnienie poszczególnych gatunków jest bardzo trudne.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum Kudypy.


- -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -