Szupin, perełkowiec, sofora - rodzina bobowate

Gatunki szupinu / perełkowca: znanych jest 20 gatunków drzew występujących w Azji, Ameryce, Nowej Zelandii i Chile. W Polsce rzadko spotykany w parkach jest tylko 1 gatunek - szupin japoński (Sophora japonica), zwany perełkowcem japońskim (Styphnolobium japonicum).


Szupin japoński (Sophora japonica) / perełkowiec japoński (Styphnolobium japonicum)

Perełkowiec japoński gałązkaPerełkowiec japoński pokrój drzewa
Perełkowiec japoński: gałązka z liściami i pokrój drzewa

Cechy drzewa: Szupin japoński, zwany od niedawna perełkowcem japońskim, to bardzo dekoracyjne drzewo. Rośnie u nas do 25 metrów wysokości. Korona kulista osadzona na prostym pniu.

Liście. Liście skrętoległe, niepoarzystopierzaste, duże do 25 cm długości. Pojedyncze listki zielone, jajowate do 5 cm długości, z wierzchu nieco błyszczące, a spodem delikatnie owłosione.
Kwiaty. Szupin posiada białe, kremowe i miododajne, motylkowate kwiaty, zebrane w wiechy do 30 cm długości.
Kwitnienie. Perełkowiec japoński kwitnie pod koniec lipca.
Owoce. Owocami są dorodne strąki do 8 cm długości z charakterystycznymi przewężenami pomiędzy komorami zawierającymi czarne nasiona.

Perełkowiec japoński kwiatostanPerełkowiec japoński kwiaty
Perełkowiec japoński: kwiaty

Pochodzenie: Korea, Chiny.

Rozmaitości: Odporny na niskie temperatury, ale w młodości wrażliwy na duże mrozy i przymrozki. Drewno twarde, używane na meble i parkiety. Najlepiej rośnie na osłoniętych i ciepłych, wapiennych stanowiskach. Możliwa jest rozsada z nasion. Spotykany w naszych starych parkach.

Perełkowiec japoński liściePerełkowiec japoński owoce
Perełkowiec japoński: liście i owoce

Drzewa podobne: Drzewo podobne do zwykłej naszej akacji, czyli robinii białej. Kwiaty ma jednak drobniejsze i w większych wiechach. Liście inne - ostro zakończone i błyszczące. Kwitnie dużo później od robinii, dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Owoce nie tak spłaszczone i z przewężeniami.

Lokalizacja zdjęć: Warszawa - Ogród Botaniczny, Żoliborz, okolice Pl. Wilsona, park SGGW. Wrocław Ogród Japoński. Park w Żelazowej Woli.


- Zdjęcia szupinu, perełkowca japońskiego -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -