Cechy drzewa:
Szupin japoński, zwany od niedawna perełkowcem japońskim, to bardzo dekoracyjne drzewo. Rośnie u nas do 25 metrów wysokości. Korona kulista osadzona na prostym pniu.
Liście. Liście skrętoległe, niepoarzystopierzaste, duże do 25 cm długości. Pojedyncze listki zielone, jajowate do 5 cm długości, z wierzchu nieco błyszczące, a spodem delikatnie owłosione.
Kwiaty. Szupin posiada białe, kremowe i miododajne, motylkowate kwiaty, zebrane w wiechy do 30 cm długości.
Kwitnienie. Perełkowiec japoński kwitnie pod koniec lipca.
Owoce. Owocami są dorodne strąki do 8 cm długości z charakterystycznymi przewężenami pomiędzy komorami zawierającymi czarne nasiona.
Pochodzenie: Korea, Chiny.
Rozmaitości: Odporny na niskie temperatury, ale w młodości wrażliwy na duże mrozy i przymrozki. Drewno twarde, używane na meble i parkiety. Najlepiej rośnie na osłoniętych i ciepłych, wapiennych stanowiskach. Możliwa jest rozsada z nasion. Spotykany w naszych starych parkach.
Drzewa podobne: Drzewo podobne do zwykłej naszej akacji, czyli robinii białej. Kwiaty ma jednak drobniejsze i w większych wiechach. Liście inne - ostro zakończone i błyszczące. Kwitnie dużo później od robinii, dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Owoce nie tak spłaszczone i z przewężeniami.
Lokalizacja zdjęć: Warszawa - Ogród Botaniczny, Żoliborz, okolice Pl. Wilsona, park SGGW. Wrocław Ogród Japoński. Park w Żelazowej Woli.