Szydlica, kryptomeria - rodzina cypryśnikowate

Gatunki szydlicy: znamy tylko jeden gatunek - szydlica japońska (Cryptomeria japonica).


Szydlica japońska (Cryptomeria japonica)

Cechy drzewa: Szydlica japońska igłySzydlica japońska kora W swojej ojczyźnie szydlica japońska to drzewo wysokości do 50 metrów wysokości, o prostym, gładkim i wysokim pniu. W Polsce dużo niższa - osiąga góra 8-10 metrów. Korona gęsta, stożkowata, o gałęziach odstających od pnia lub wzniesionych. Korowina na starych pniach brązowo-czerwona, łuszcząca się włóknistymi pasmami. Pączki drobne, nie pokryte łuskami.
Liście. Igły nie opadają na zimę, są szydlaste i sierpowato wygięte, u nasady rozszerzone i zbiegające po pędzie, nieco spłaszczone, długości 8-15 mm, ustawione wokół pędu spiralnie w pięciu prostnicach, na zimę często brązowieją.
Kwiaty. Roślina jednopienna - kwiaty męskie zebrane w drobne kotki, wyrastające z kątów igieł na wierzchołkach gałęzi, kwiaty żeńskie kuliste, osadzone na końcach krótkich pędów bocznych.
Szyszki. Szyszki kuliste, średnicy 1-3 cm, dojrzewają w roku kwitnienia, a po wysypaniu się nasion długo pozostawiają na gałązkach. Na tarczkach łusek nasiennych występują drobne wyrostki (w liczbie 3-5 sztuk) i dlatego powierzchnia szyszki jest nieco kłująca. Nasiona drobne, oskrzydlone, ciemnobrązowe, trójgraniaste.

Pochodzenie: Japonia i wschodnie Chiny.

Rozmaitości: Szydlica japońska liścieSzydlica japońska niedojrzałe szyszki Szydlica japońska wprowadzona została do uprawy także w wielu krajach poza naturalnym zasięgiem jej występowania. Do Europy sprowadzona w połowie XIX w. Rośnie bardzo szybko, lecz tylko w regionach o wilgotnym klimacie i łagodnych zimach. Jest wrażliwa na niskie temperatury i bardzo wrażliwa na suszę. W Polsce może być uprawiana tylko w najcieplejszych okolicach województw zachodnich, jednak nawet tam nie osiąga większych rozmiarów, pozostając niewysokim drzewem i często przemarza podczas surowszych zim. W arboretum w Kórniku szydlica bardzo cierpi z powodu niedostatecznej wilgotności powietrza podczas częstych okresów suszy i przemarza co kilka lat. Jako roślina rzadka i oryginalna może zainteresować hobbystów, miłośników przyrody - dendrologów, którzy zapewnią jej odpowiednie warunki wzrostu. Łatwo rozmnaża się wegetatywnie z sadzonek. Również rozmnażanie z nasion nie powinno stanowić większych trudności.

Drzewa podobne: Szydlica japońska szyszkiSzydlica japońska szyszki Brak podobnych drzew; chociaż niedoświadczonemu przyrodnikowi szydlica wydawać się może podobna do niektórych cyprysików. Szyszki te drzewa jednak mają zupełnie odmienne.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Karnieszewicach i Rogowie.


- -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -