Cechy drzewa:
Urodlin trójłatkowy to małe drzewo do 6-8 metrów wysokości. U nas zazwyczaj niższe. Korona zagęszczona. Kora ciemnobrązowa do szarej, gładka, z wiekiem pojawiają się na niej spękania.
Liście. Liście ustawione naprzemiennie, odwrotnie jajowate, spiczaste, krótkoszypułkowe, długie 15-20 cm. Intensywnie zielone, jesienią przybierają piękne, złote tony.
Kwiaty. Kwiaty wytwarzane są pojedynczo na gałązkach z poprzedniego roku. Kielich trójpłatowy; każdy płat o długości 1,5 cm, jajowaty, puszysty na zewnątrz. Sześć płatków, ciemnofioletowych, zewnętrzne trzy znacznie większe, okrągłe, długie na 3 cm; wewnętrzne trzy o połowę mniejsze. Dość urocze. Kwiaty urodlinu trójłatkowego wydają zapach surowego mięsa i są kolorystycznie podobne.
Kwitnienie. Urodlin trójłatkowy kwitnie dość późno - w końcu maja i w czerwcu.
Owoce Owoce w kształcie powyginanych, małych "bananów", o długości od 8 do 15 cm. Wewnątrz po dojrzeniu zawierają słodką, żółtawą, jadalną miazgę o konsystencji i smaku banana oraz zapachu mango. W środku zawiera kilka, kilkanaście ciemnych nasion o kształcie nasion fasoli.
Pochodzenie: Ameryka Północna.
Rozmaitości: Urodlin jest dość odporny na nasze mrozy. Uszkodzone pędy potrafią się ładnie zregenerować. Wymaga wilgodnych i kwaśnych stanowisk, dobrze radzi sobie w cieniu, aczkolwiek na słońcu lepiej kwitnie i owocuje. Również w Polsce! Owoce smaczne o żółtym miąższu. Zwany bywa bananem preriowym.
Drzewa podobne: Urodlin trójłatkowy wykazuje duże podobieństwo do występujących u nas magnolii o dużych liściach. Podobieństwo bierze się stąd, że urodlin należy do rodziny flaszowcowatych uznawanej za bliską systematycznie do rodziny magnoliowatych.
Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Ogród Botaniczny UW.
Nazwa angielska: Pawpaw.