Urodlin - rodzina flaszowcowate

Gatunki urodlinu: znamy 9 gatunków we wschodniej części Ameryki Północnej, w klimacie od zwrotnikowego do umiarkowanego. Przy czym tylko jeden – urodlin trójklapowy ma szeroki zasięg obejmujący tereny od Ontario po Florydę i Teksas, a reszta rośnie tylko na Florydzie i w sąsiedniej Georgii. W Polsce również możliwa uprawa tylko - urodlinu trójłatkowego (Asimina triloba).


Urodlin trójłatkowy, asymina trójłatkowa (Asimina triloba)

Cechy drzewa: Urodlin trojlatkowy pąkUrodlin trojlatkowy liść Urodlin trojlatkowy to małe drzewo do 6-8 metrów wysokości. Korona zagęszczona. Kora ciemnobrązowa do szarej, gładka, z wiekiem pojawiają się na niej spękania.
Liście. Liście ustawione naprzemiennie, odwrotnie jajowate, spiczaste, krótkoszypułkowe, długie 15-20 cm. Intensywnie zielone, jesienią przybierają piękne, złote tony.
Kwiaty. Kwiaty wytwarzane pojedynczo na gałązkach z poprzedniego roku. Kwitnie późno w czerwcu. Kielich trójpłatowy; każdy płat o długości 1,5 cm, jajowaty, puszysty na zewnątrz. Sześć płatków, ciemnofioletowych, zewnętrzne trzy znacznie większe, okrągłe, długie na 3 cm; wewnętrzne trzy o połowę mniejsze. Dość urocze.
Owoce Owoce w kształcie powyginanych, małych bananów, o długości od 8 do 15 cm. Wewnątrz po dojrzeniu zawierają słodką, żółtą, jadalną miazgę.

Pochodzenie: Ameryka Północna.

Rozmaitości: Urodlin trojlatkowy owoceUrodlin trojlatkowy owoce Dość odporny na nasze mrozy. Uszkodzone pędy potrafią się ładnie zregenerować. Wymaga wilgodnych i kwaśnych stanowisk, dobrze radzi sobie w ciemiu, aczkolwiek na słońcu lepiej kwitnie i owocuje. Owoce smaczne o żółtym miąższu. Zwany bywa bananem preriowym.

Drzewa podobne: Urodlin trojlatkowy liście jesieniąUrodlin trojlatkowy jesienią Duże podobieństwo do występujących u nas magnolii o dużych liściach.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -