Wiązowiec - rodzina wiązowate

Gatunki wiązowca: ok. 70 gatunków, z czego w Polsce tylko jeden: wiązowiec zachodni (Celtis occidentalis). Inne to wiązowiec południowy (Celtis australis) spotykany w basenie Morza Śródziemnego, Celtis bungeana, Celtis caucasica, Celtis glabrata, wiązowiec Tourneforta (Celtis tournefortii).


Wiązowiec zachodni (Celtis occidentalis)

Wiązowiec zachodni pąki kwiatoweWiązowiec zachodni kora
Wiązowiec zachodni: pąki kwiatowe i kora drzewa

Cechy drzewa: Wiązowiec zachodni rośnie do 25 metrów wysokości (w USA nawet do 35 metrów). Ma bardzo szeroką i rozłożystą koronę i charakterystycznie lekko przewisające gałązki na brzegach korony. Wiązowiec zachodni to drzewo posiadające bardzo charakterystyczną, szarawą, chropowatą i bruzdowaną korę. Początkowo u młodyh drzew kora jest jasno szara i gładka. Dopiero z wiekiem staje się chropowata.

Wiązowiec zachodni liścieWiązowiec zachodni liść
Wiązowiec zachodni: liście

Liście. Liście niesymetryczne, jajowate z wyciągniętym wierzchołkiem, do 12 cm długości. Są ostro piłkowane i jasno zielone, wierzchnia strona delikatnie błyszcząca. Na spodzie liście biało owłosione ale tylko na nerwach. Ogonek liścia do 1 cm długości. Liście dość charakterystycznie zwisają na gałązkach. Ustawienie liści skrętoległe. Kształt liścia przypomina liść pokrzywy. Jesienią liście wiązowca zachodniego przebarwiają się na żółte barwy.
Kwiaty. Kwiaty drobne, niepozorne, zielonkawe. Wyrastają w kącikach liści. Są pozbawione płatków.
Owoce. Owocem są 2 centymetrowe, okrągłe pestkowce zwisające na 2-3 centymerowych szypułkach. Z początku zielone, następnie czerwonawe, a po dojrzeniu brązowo-czarnawe.

Pochodzenie: Wschodnia i środkowa część USA od Atlantyku aż po Góry Skaliste i Kanadę.

Wiązowiec zachodni niedojrzałe owoceWiązowiec zachodni owoce
Wiązowiec zachodni: niedojrzałe i dojrzałe owoce

Rozmaitości: Do Europy sprowadzono wiązowca zachodniego już w XVII wieku. U nas rośnie dość wolno. Posiada bardzo twarde drewno. Wiązowiec zachodni jest odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Idealny gatunek do dużych i zanieczyszczonych miast. Owocuje dość obficie, a owoce są zjadane przez ptaki. Można rozmnażać go z nasion. W niektórych krajach uznawany za gatunek inwazyjny. Pozostałych wiązowców w Polsce się jeszcze nie widuje. Wiązowiec południowy spotyka się wśród roślinności Chorwacji.

Najgrubszy wiązowiec zachodni rośnie w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu, ma 3,79 metra w obwodzie i 19 metrów wysokości (stan na 2019 rok). Gruby jest także wiązowiec z Parku Kopernika we Wrocławiu, posiada 3,26 metra w obwodzie i 18 metrów wysokości (stan na 2001 rok). Trzecim jest wiązowiec w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Posiada 3,1 metra w obwodzie i 18 metrów wysokości (stan na 2009 rok). Od 2010 roku jest pomnikiem przyrody.

Wiązowiec zachodni gałązka jesieniąWiązowiec zachodni liście jesienią
Wiązowiec zachodni: gałązka z owocami jesienią

Drzewa podobne: Dla początkujących łatwy do pomylenia z popularnymi gatunkami wiązów o dużych liściach. Jednak kora i owoc - pestkowiec są tak odmiennymi częściami, które pozwalają na poprawną identyfikację tego drzewa. Owoce są często zjadane przez ptaki i dlatego ciężko je spotkać na gałązkach późną jesienią.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie. Kilka ładnych wiązowców rośnie w Żyrardowie na ul. Struga.


- Zdjęcia wiązowca zachodniego -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -