Cechy drzewa:
Wiśnia zwyczajna to drzewo do 4-5 metrów wysokości. Posiada luźną koronę z cienkimi gałęziami delikatnie zwisającymi lub wyprostowanymi. Kora czerwonobrązowa i lśniąca.
Liście. Liście eliptyczne ok. 5–12 cm długości, piłkowane lub podwójnie piłkowane, skórzaste i delikatnie błyszczące. Od spodu prawie nagie, ogonek liściowy zwykle z 1–2 gruczołkami.
Kwiaty. Kwiaty na krótkopędach po 1–5 sztuk, umieszczone na szypułkach 2–4 cm długości. Śnieżnobiałe, 2–3 cm średnicy. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści.
Owoce. Owoce to ciemnoczerwone, kuliste, błyszczące pestkowce o średnicy ok. 1,5 cm. Miąższ soczysty o kwaśnym lub słodkim smaku w zależności od odmiany. Owoce jadalne na surowo.
Pochodzenie: Europa Środkowa, Kaukaz, Azja Zachodnia.
Rozmaitości: Wiśnia pospolita to jedna z kluczowych roślin sadowniczych w Polsce. Owoce wiśni wykorzystywane są głównie w przetwórstwie spożywczym do produkuji soków, dżemów, win i nalewek oraz do bezpośredniego spożycia.Drewno wiśni ma zastosowanie w stolarce. Jest twardawe, odporne na obciążenia i dobrze poddające się obróbce, stosowane do produkcji mebli, oklein oraz instrumentów muzycznych. Drewno wiśni ze względu na głęboki aromat wykorzystywane jest do wędzenia mięs i wędlin.
Drzewa podobne: Brak - klasyczną wiśnię pospolitą dość łatwo zidentyfikować.
Lokalizacja zdjęć: Ogródki działkowe - Żyrardów, ul. Piastowska.
Cechy drzewa:
Wiśnia ptasia, zwana potocznie czereśnią, to drzewo do 30 metrów wysokości. Pień prosty pokryty łuszczącą się gładką korowiną koloru ciemno czerwonobrązowego.
Liście. Liście podwójnie piłkowane, jajowate do 12 cm długości.
Kwiaty. Kwiaty białe, drobne, do 2,5 cm średnicy, zawieszone na długich szypułkach. Skupione po 3 do 6 w baldaszkach.
Owoce. Owoce kuliste koloru od żółtego, przez pomarańczowy do czerwonego i niemal czarno-brązowego, do 2-3 cm średnicy. Soczyste, smaczne,
jadalne na surowo. Dużo słodsza od typowej wiśni pospolitej. Niektóre odmiany o smaku kwaśnym.
Pochodzenie: Europa Środkowa, Kaukaz, Azja Zachodnia.
Rozmaitości: Czereśnia kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Wymaga żyznych gleb, wapiennych i głębokich. Stosowane głównie w szkółkarstwie, a w zadrzewieniach parkowych raczej sporadycznie. Posiada wiele odmian owocowych. Kwiaty są często uszkadzane przez majowe przymrozki.
Drewno wiśni ma zastosowanie w stolarce. Jest twardawe, odporne na obciążenia i dobrze poddające się obróbce, stosowane do produkcji mebli, oklein oraz instrumentów muzycznych. Drewno wiśni ze względu na głęboki aromat wykorzystywane jest do wędzenia mięs i wędlin.
Drzewa podobne: Brak. Czereśnię bardzo łatwo zidentyfikować.
Lokalizacja zdjęć: Ogródki działkowe - Żyrardów, ul. Piastowska, os. Wschód i Teklin.
Cechy drzewa:
Wiśnia wczesna to drzewo lub krzew do 8 metrów wysokości.
Liście. Liście niewielkie, odwrotnie jajowate, ząbkowane. Z początku jasnozielone, latem ciemnozielone a jesienią czerwonawe.
Kwiaty. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści i osadzone są na długich ogonkach. Kolor kwiatów biały z różowym nalotem.
Pochodzenie: Japonia.
Rozmaitości: Kwitnie już pod koniec kwietnia. Rośnie dość wolno. Wymaga żyznych gleb i słonecznych stanowisk. Jest w pełni mrozoodporna (do -20 °C). Wysoko ceniona jako roślina ozdobna. Drewno nie ma wartości przemysłowej.
Drzewa podobne: Trudna do rozpoznania.
Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.