Cechy drzewa:
Cyprysik groszkowy to zimozielone drzewo do 20 m wysokości. Kora czerwonobrązowa, z wiekiem łuszcząca się długimi pasami.
Liście. Łuski błyszczące o odstających końcach, ułożone w spłaszczonych gałęziach.
Szyszki. Kwiatostany męskie brązowawe. Żeńskie zielone dojrzewają w kuliste szyszki do 8 mm średnicy, początkowo zielone a w późniejszym okresie brązowe.
Pochodzenie: Japonia.
Rozmaitości: Niewytrzymały na duże mrozy i suszę. Wymaga gleb żyznych i nie wapiennych.
Drzewa podobne: Niestety nie dość, że cyprysiki są do siebie podobne to jeszcze można je pomylić z cyprysami, jałowcami i żywotnikami. Cyprysik groszkowy jest bardzo podobny do cyprysiku tępołuskowego.
Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.
Cechy drzewa:
Cyprysik tępołuskowy to drzewo do 40 m wysokości. Kora czerwonobrązowa, gładka, łuszcząca
się cienkimi, długimi płatami.
Liście. Łuski gęsto pokrywają pędy i jak wskazuje nazwa mają tępe końce i białawo zaznaczono spodnią stronę.
Szyszki. Kwiatostany męskie czerwonawo-żółte, żeńskie kwiatostany brązowe - wytwarzają kuliste szyszki do 1 cm średnicy, początkowo zielone a w
późniejszym etapie rozwoju brązowe.
Pochodzenie: Japonia.
Rozmaitości: Wrażliwy na niskie temperatury. Dostarcza pięknego, lekkiego i trwałego drzewa o czerwonym zabarwieniu. Stosowany do budowy świątyń i cennych mebli.
Drzewa podobne: Wszystkie cyprysiki są do siebie bardzo podobne. Między sobą cyprysiki różnią się ułożeniem łusek i wzorami, jakie prezentują (szczególnie na spodniej stronie gałązek), kwiatostanami oraz rozmiarem szyszek.
Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, arboretum w Powsinie, Ogród Botaniczny w Łodzi.