Dereń drzewiasty, pagodowy (Cornus controversa)

Cechy drzewa: Dereń drzewiasty liścieDereń drzewiasty pąk kwiatowyDereń drzewiastyy zwany często dereniem pagodowym to niskie drzewo rosnące do 5-6 metrów wysokości. W swoje ojczyźnie w idealnych warunkach dorasta do 12 metrów. Jeden z ładniejszych pokrojowo dereni. Pień prosty, a gałązki ułożone pagodowo - piętrowo. Korona szeroka i płaska.

Liście. Liście szerokoeliptyczne, zwisające, skrętoległe, duże - do 15 cm długości. Na czubku krótko zaostrzone. Dobrze widoczne 6-9 par nerwów bocznych. Początkowo intensywnie zielone, a jesienią przebarwiają się na kremowe, złoto-pomarańczowe i rzadziej na szkarłatne barwy. Ogonki liściowe długie i czerwonawe.
Kwiaty. Kwiaty białe zabrane w duże, płaskie baldachy do 15 cm średnicy.
Kwitnienie Dereń pagodowy kwitnie dość późno - pod koniec maja i na początku czerwca.
Owoce. Owoce kuliste, zielone, po dojrzeniu granatowo-czerwone do czarno-czerwonych. Rosną na czerwonych szypułkach. Bardzo urokliwe.


Pochodzenie: Japonia, Chiny, Himalaje, Sachalin, Korea.

Rozmaitości: Dereń drzewiasty kwiatDereń drzewiasty kwiatWytrzymały na nasze mrozy. Kwitnie bardzo obficie. Wymaga żyznych i wilgotnycgh gleb. Lepiej rośnie i kwitnie na słonecznych stanowiskach. Piękna roślina do zastosowań, jako soliter w ogrodzie czy parku. W Polsce zawiązuje mało owoców.


Drzewa podobne: Dereń drzewiasty ułożenie gałęziDereń drzewiasty liście jesienią W czasie kwitnienia może przypominać czarny bez, chociaż oczywiście posiada zupełnie inne liście. Trudny do rozróżnienia od pozostałych mniej znaych u nas dereni, szczególnie od derenia naprzemianlistnego.

Lokalizacja zdjęć: Park w Żelazowej Woli, Arboretum w Rogowie, Park SGGW w Warszawie.


- Zdjęcia derenia drzewiastego -
Dereń strona poprzednia


- Drzewa Polski - Atlas drzew -