Jałowiec chiński (Juniperus chinensis)

Jałowiec chiński pokrój odmiany 'Obelisk'Jałowiec chiński pęd
Jałowiec chiński: pokrój i pęd

Cechy drzewa: Jałowiec chiński to zimozielone, iglaste drzewo o wysokości do 5-6 metrów. W swojej ojczyźnie rośnie do 20 metrów wysokości. Często w formie krzewiastej. Generalnie to jeden z potężniejszych gatunków jałowca o szerkostożkowatym kształcie. Potrafi osiągnąć do 4 metrów średnicy.
Liście. Liście w postaci tępych, zielonych łusek przylegających do pędu o x-owatym wzorze. W okółku po 3 sztuki.
Kwiaty. Roślina dwupienna. Kwiaty w postaci małych szyszek pyłkowych.
Kwitnienie. Koniec marca i początek kwietnia.
Szyszkojagody. Okrągławe, małe, błękitnozielone z delikatnym nalotem. W drugim roku dojrzewają i ciemnieją.

Pochodzenie: Chiny, Mongolia, Korea, Japonia.

Jałowiec chiński kwiatyJałowiec chiński gałązki
Jałowiec chiński: kwiaty męskie i gałązka drzewa

Rozmaitości: Jałowiec chiński sprowadzono do Europy na początku XIX wieku. W Polsce spotykany głównie w odmianach dekoracyjnych. Jego mieszaniec z jałowcem sabińskim znany jest pod nazwą jałowiec Pfitzera. Preferuje stanowiska słoneczne, suche o glebach luźnych, płytkich i lekkich. Tolerancyjny wobec zanieczyszczeń powietrza. Łatwo się przystosowuje do zastanych warunków siedliskowych. Dobrze znosi przycinanie. Nie lubi przesadzania - ma płytki system korzeniowy. W pełni mrozoodporny.

Odmiany jałowca chińskiego: Jałowiec chiński w czystej postaci jest rzadkością. Na rynku spotyka się wiele dekoracyjnych jego odmian: 'Aurea', 'Blaauw', 'Blue Alps', 'Blue Point', 'Columnaris', 'Expansa Aureospicata', 'Expansa Variegata', 'Femina', 'Hetzii', 'Iowa', 'Kaizuka', 'Kaizuka Variegata', 'Keteleerii', 'Kuriwao Gold', 'Monarch', 'Mounthbatten', 'Neaboriensis', 'Obelisk', 'Old Gold', 'Piramidalis', 'Pfitzeriana', 'Pfitzeriana Compacta', 'Plumosa', 'Plumosa Albovariegata', 'Plumosa Aurea', 'Plumosa Aureovariegata', 'Robust Green', 'Sparta', 'Stricta', 'Stricta Variegata', 'Variegata'.

Jałowiec chiński gałązkiJałowiec chiński gałązki
Jałowiec chiński: gałązka drzewa wiosną i latem

Drzewa podobne: Ciężko go odróżnić od innych jałowców (poza wirginijskim, od którego ma grubsze pędy). Wykazuje duże podobieństwo z jałowcem sabińskim i jałowcem Pfitzera.

Lokalizacja zdjęć: Park w Żelazowej Woli, cmentarz w Żyrardowie, arboretum w Powsinie.


- -





Jałowiec - strona pierwsza

- Drzewa Polski - Atlas drzew -