Kasztanowiec gładki (Aesculus glabra)

Cechy drzewa: Kasztanowiec gładki pąkKasztanowiec gładki pąk kwiatowy Kasztanowiec gładki to drzewo rosnące w naturalnych warunkach do 25 metrów wysokości. U nas raczej tylko do kilkunastu metrów. Teoretycznie jeden z najwyższych rosnących u nas kasztanowców.
Liście. Liście ma pięciopalczaste do 16 cm długości.
Kwiaty. Kwiaty żółte i żółto-zielone, zaebrane w dość dużych wiechach.
Owoce. Owoce w łupinach do 5 cm szerokości. Zawierają 1 do 3 małych kasztanków. Kasztany ciemniejsze z charakterystyczną jasnobrązową plamką.

Pochodzenie: USA.

Rozmaitości: Kasztanowiec gładki kwiatKasztanowiec gładki kwiatostan Zgniecione kwiaty, liście i gałązki wydają nieprzyjemny zapach. Kwitnie dużo później od kasztanowca zwyczajnego. Owoce zawierają taninę i są trujące zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Jest drzewem stanu Ohio. Jego kasztany są tam używane do robienia naszyjników.

Drzewa podobne: Kasztanowiec gładki liśćKasztanowiec gładki owoc Duża różnica dzieli w wyglądzie tego kasztanowca od naszego białego czy czerwonego.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- Zdjęcia kasztanowca gładkiego -
Kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora)

Cechy drzewa: Kasztanowiec drobnokwiatowy pąk kwiatowyKasztanowiec drobnokwiatowy pierwszy liść Kasztanowiec drobnokwiatowy to drzewko do 4 metrów wysokości. Bardzo często występuje w formie krzewiastej - mocno rozrastając się wszerz. Rozrasta się nawet do 10 metrów szerokości.
Liście. Liście ciemnozielone, złożone są z 5 - 7 listków.
Kwiaty. Kwiatostany koloru białego do 30 cm długości w postaci stojących wiech. Każda wiecha zawiera do 100 kwiatów. Kwiaty z białą koroną, posiadają od 4 do 5 wąskich płatków, każdy o długości 1 cm. Pręciki są kilka razy dłuższe od płatków i posiadają czerwone pylniki.

Pochodzenie: USA - południowa Karolina do Alabamy i Florydy.

Rozmaitości: Kasztanowiec drobnokwiatowy kwiatKasztanowiec drobnokwiatowy kwiatostan Bardzo dekoracyjny, wręcz bajkowy gatunek. Mrozoodporny. Kwitnie dopiero latem. W naturalnych warunkach zapylany jest przez kolibry. Nie atakowany przez szrotówka kasztanowcowiaczka.

Drzewa podobne: Kasztanowiec drobnokwiatowy liśćKasztanowiec drobnokwiatowy jesienne przebarwienia W miarę łatwy do identyfikacji, że to kasztanowiec, dzięki typowym, palczastym liściom. Natomiast kwiatostany mogą bardzo zmylić - są zupełnie nietypowe dla kasztanowców - chude i wysokie. To, że rośłina nie rośnie zbyto wysoko, także jest wyjątkowe.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, park przy muzeum Chopina w Żelazowej Woli.


- Zdjęcia kasztanowca drobnokwiatowego -
« Kasztanowiec strona pierwsza                     Kasztanowiec strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -