Kasztanowiec japoński (Aesculus turbinata)

Cechy drzewa: Kasztanowiec japoński pierwsze liścieKasztanowiec japoński gałązka wiosną Kasztanowiec japoński to drzewo rosnące w naturalnych warunkach do 40 metrów wysokości. U nas dużo mniej - do 20 metrów. Korona wąska i kopulasta, często nisko ugałęziona.

Liście. Liście ma siedmio-, trój- lub pięciopalczaste. Duże, nawet do 35-40 cm szerkości i 50 cm długości. Widoczny wyraźnie nerw główny poszczególnych listków. Ogonki liściowe długie.
Kwiaty. Kwiaty białe z czerwonymi plamkami, podobne do kwiatów kasztanowca białego. Zebrane w dużych wiechach do 25 cm wysokości. Wiechy węższe od wiech kasztanowca białego.
Kwiaty. Kasztanowiec japoński kwitnie od II dekady maja.
Owoce. Owoce duże, do 5-8 cm szerokości, elipsoidalne, o kształcie małych gruszek. Większe od owoców kasztanowca białego. Łupiny twarde, grube, brązowawe, szorstkie ale bez kolców. Zawierają po 1-2 kasztany o 15-20% większe od nasion naszego kasztanowca białego. Kasztany ciemnobrązowe z charakterystyczną jasną plamką dość dużych rozmiarów.

Pochodzenie: Japonia.

Rozmaitości: Kasztanowiec japoński pokrój drzewaKasztanowiec japoński pąk kwiatowy Wytrzymuje z powodzeniem nasze najostrzejsze zimy. Nie atakuje go szkodnik szrotówek. Warty szerszego rozpowszechnienia w naszych parkach. Owocuje dużo słabiej niż nasze kasztanowce białe. Często spotykany w arboretach i ogrodach botanicznych.

Drzewa podobne: Kasztanowiec japoński kwiatKasztanowiec japoński niedojrzały owoc W czasie kwitnienia bardzo podobny do naszego kasztanowca białego, od którego kwitnie ze 2-3 tygodnie później. Dopiero w czasie owocowania lepiej widać istotne różnice między tymi drzewami.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Pola Mokotowskie w Warszawie.


- Zdjęcia kasztanowca japońskiego -
« Kasztanowiec strona poprzednia                     Kasztanowiec strona pierwsza »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -