Klon japoński (Acer japonicum)

Cechy drzewa: Klon japoński kwiatostanKlon japoński pierwszy liść Klon japoński to małe drzewo do 6 metrów wysokości (rzadko 10-15 metrów). W uprawie często jest to tylko drzewo krzewiaste z wieloma pniami łączącymi się tuż nad poziomem gruntu. Pędy czerwonawe, nagie. Kora jest gładka na młodych drzewach, a na starych drzewach staje się szorstka i łuszcząca się. Pędy są smukłe, lekko puszyste z białawymi włoskami.
Liście. Liście do 14 cm średnicy z 7-11 ostrymi klapami, brzeg liścia podwójnie piłkowany. Liście na jesieni przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono.
Kwiaty. Kwiaty średnicy 1 cm, ciemnofioletowoczerwone z pięcioma działkami i płatkami, Pojawiają się po 10-15 w opadających baldachogronach wczesną wiosną, gdy liście wychodzą z pąków.
Owoce. Skrzydlaki ustawione pod kątem prostym, do 2,5 cm długości.


Pochodzenie: Północna Japonia: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu, a także Korea Południowa.


Rozmaitości: Klon japoński owocKlon japoński liść Klon japoński wymaga żyznych i wilgotnych gleb. Wytrzymały na nasze mrozy, ale mało odporny na wiosenne przymrozki i letnie upały. Jest bardziej tolerancyjny na zimno od klonu palmowego.


Drzewa podobne: Klon japoński jesienny liśćKlon japoński jesienią Blisko spokrewniony gatunek klon Shirasawy wyróżnia się bezwłosymi pędami i zwykle mniejszymi liśćmi. Inny spokrewniony gatunek, klon Siebolda, wyróżnia się żółtymi (nie czerwonymi) kwiatami i gładką korą nawet na starych drzewach. Łatwiej go odróżnić od klonu palmowego, ponieważ gatunek ten rzadko ma liście z więcej niż siedmioma klapami.


Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie i park w Żelazowej Woli.



- Zdjęcia klonu japońskiego -




Klon Shirasawy, klon pełni księżyca (Acer shirasawanum)

Cechy drzewa: Klon Shirasawy kwiatostanKlon Shirasawy pierwszy liść Klon Shirasawy to duży krzew liściasty lub małe drzewo dorastające do 8–15 metrów wysokości - u nas osiąga góra 6 metrów wysokości. Kora jest gładka zarówno na młodych, jak i starych drzewach. Pędy są smukłe i bezwłose.
Liście. Liście są zaokrąglone, długości 4,5–8 cm i szerokości 6–12 cm, dłoniasto żyłkowane i klapowane. Liczba klap 9–13 (rzadko 7), ząbkowane, płytko nacięte. Są bezwłose lub początkowo tylko cienko owłosione z białymi włoskami. Ogonek liściowy ma 3–7 cm długości i jest bezwłosy. Jesienią liście stają się jasnozłote lub pomarańczowe do ciemnoczerwonych. Bardzo urokliwe.
Kwiaty. Kwiaty mają średnicę 1 cm, z pięcioma ciemnofioletowo-czerwonymi działkami, pięcioma małymi, białawymi płatkami i czerwonymi pręcikami. Rozwijają się wczesną wiosną, wkrótce po pojawieniu się liści.
Owoce. Owocem jest skrzydlak z orzeszkami o średnicy 1 cm, z 20–25 mm skrzydłem, wyprostowanym nad liśćmi, jasnoczerwonym, dojrzewającym w kolorze brązowym.


Pochodzenie: Japonia - rośnie na środkowym i południowym Honshū, Shikoku i Kyūshū.


Rozmaitości: Klon Shirasawy owocKlon Shirasawy liść Rozmnaża się go przez szczepienie na bardziej odpornych i szybko rosnących gatunkach klonów, w szczególności klonu palmowego i klonu japońskiego.


Drzewa podobne: Klon Shirasawy jesienny liśćKlon Shirasawy jesienią Nazwa shirasawanum pochodzi od japońskiego botanika Homi Shirasawy. Jest dość podobny do klonu japońskiego i klonu Siebolda. Można go odróżnić od tych klonów po bezwłosych pędach, a od klonu Siebolda także dzięki jego czerwonym, a nie żółtym kwiatom.


Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.



- Zdjęcia klonu Shirasawy -




Klon Siebolda (Acer sieboldianum)

Cechy drzewa: Klon Siebolda liśćKlon Siebolda pierwszy liść Klon Siebolda to wolno rosnące, małej wielkości drzewo. Dorasta do 10-15 metrów wysokości (u nas 6 metrów). Posiada gładką, szarobrązową korę. Młode pędy są zielone do czerwonych, cienko pokryte białymi włoskami w pierwszym roku życia.
Liście. Liście są niemal ciemnozielone, 4-8 cm długości i 5-10 cm szerokości z 3-7 cm ogonkiem. Posiadają 9-11 (czasami tylko 7) klap. Młode liście na wiosnę są porośnięte białymi włoskami, z ogonkiem i żyłkami na spodzie liścia. Pozostają owłosione przez całe lato, co jest cechą przydatną w odróżnieniu go od pokrewnego klonu palmowego. Jesienią liście stają się jasnopomarańczowe do czerwonych tonów.
Kwiaty. Kwiaty są jasnożółte, zebrane w baldachogronach po 10–15 sztuk. Kwitnie późną wiosną.
Owoce. Owocem jest duży skrzydlak z ramionami rozstawionymi poziomo. Owoce dojrzewają wczesną jesienią.


Pochodzenie: Japonia - powszechnie występuje w lasach wysp Hokkaidō, Honshū, Shikoku i Kius.


Rozmaitości: Klon Siebolda koraKlon Siebolda owoc Jego nazwa pochodzi od botanika Philippa Franza von Siebolda.


Drzewa podobne: Klon Siebolda jesieniąKlon Siebolda jesieniąBardzo trudny do identyfikacji. Drzewa są często mylone i błędnie oznaczane jako klon japoński, klon Shirasawy lub klon palmowy. Bywa też mylony z klonem koreańskim. Gładka kora i żółte kwiaty odróżniają go od blisko spokrewnionego klonu japońskiego, który ma szorstką, łuskowatą korę i czerwone kwiaty. Owłosione łodygi i żółte kwiaty odróżniają go od klonu Shirasawy, który ma bezwłose łodygi i czerwone kwiaty).


Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.



- Zdjęcia klonu Siebolda -




Klon koreański (Acer pseudosieboldianum)

Cechy drzewa: Klon koreański kwiatostanKlon koreański pąk kwiatowy Klon koreański to małe drzewo lub krzew. Rośnie dość wolno. Dojrzałe drzewo osiąga 4-6 metrów wyskości - rzadziej 8 metrów.
Liście. Liście mają od 10 do 15 cm szerokości i zwykle mają od 9 do 11 klap. W sezonie liście zielone, jesienią przybierają odcienie czerwieni, żółci i pomarańczy. Gatunek ten wykazuje marcescencję (ma tendencję do zatrzymywania części wysuszonych liści przez zimę).
Kwiaty. Kwiaty są białe z fioletowymi przylistkami.
Owoce. Skrzydlaki.


Pochodzenie: Korea, północno-wschodnie Chiny i rosyjski Daleki Wschód.


Rozmaitości: Klon koreański koraKlon koreański liść Kora drzewa jest bardzo cienka i łatwo bywa uszkodzona przez urazy mechaniczne lub przez ostre opady. Łezki w korze czynią ją podatną na inwazję owadów i grzybów. Lepiej znosi zimny klimat niż porównywalny klon japoński i koreański. Uprawiano go w Północnej Dakocie, gdzie temperatura spadała do -40°C. Udało się stworzyć na Uniwersytecie Wisconsin hybrydę z klonem japońskim w celu wytworzenia odpornego na mróz drzewa o cechach pośrednich między dwojgiem rodziców. Ta hybryda została nazwana Acer pseudosieboldianum × palmatum 'Hasselkus' i sprzedawana jest pod nazwą handlową Northern Glow®.


Drzewa podobne: Klon koreański jesienny liśćKlon koreański jesienią Klon Siebolda jest bardzo podobny - różnica jest w nowych przyrostach pokrytych białymi, lepkimi włoskami. Klon Siebolda nie ma takich włosków.


Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.



- -




Klon okrągłolistny (Acer circinatum)

Cechy drzewa: Klon okrągłolistny kwiatostanKlon okrągłolistny pierwszy liść Klon okrągłolistny to małe drzewo - w Polsce rośnie do 8 metrów wysokości, a generalnie w cieplejszych krajach nawet do 18 metrów wysokości. Kora niezbyt atrakcyjna, w miarę gładka, szarawozielona z licznymi ciemniejszymi grudkami - plamkami. Młode pędy o czerwonawych barwach, potem bledną, brązowieją i robią się brunatno-zielone..
Liście. Liście intensywnie zielone, okrągławe, o średnicy do 12 cm, 7-9 klapowe, o okrągłym zarysie, co ma odzwierciedlenie w nazwie tego drzewa. Liście jesienią przebarwiają się na barwy pomarańczy i czerwieni.
Kwitnienie. 3 dekada kwietnia, kwitnie kilka tygodni.
Kwiaty. Kwiaty drobne o białych płatkach korony i czerwonawych działkach kielicha, zebrane w zwisające kwiatostany.
Owoce. Skrzydlaki czerwonawe o szeroko rozchylonych skrzydłach. Zdarzają się po 3 skrzydlaki na jednym ogonku.


Pochodzenie: Ameryka Północna.


Rozmaitości: Klon okrągłolistny owocKlon okrągłolistny liść Generalnie mrozoodporny - nie cierpi od majowych przymrozków. U nas spotykany głównie w kolekcjach dendrologicznych.


Drzewa podobne: Klon okrągłolistny jesienny liśćKlon okrągłolistny jesienią Okrągławe liście, czerwonawe pędy i oryginalne kwiaty sprawiają, że jest dość łatwy do identyfikacji.


Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, ogródek autora.



- Zdjęcia klonu okrągłolistnego -




« Klony strona poprzednia                     Klony strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -