Cechy drzewa:
Świerk pospolity to drzewo o wysokości do 50 metrów. Najwyższe z drzew rodzimych. W terenie jednakże nie spotyka się takich wysokich świerków. Pień prosty, zachowany do wierzchołka. Pokrój stożkowaty. Gałęzie boczne rosną w wyraźnych piętrach, odstające poziomo lub łukowo wygięte.
Kora czerwonobrązowa, delikatnie łuszcząca się drobnymi płatami.
Igły. Połyskujące, kłujące igły koloru ciemnozieonego. Długość igły 1,5-2 cm. Świeże przyrosty igieł koloru żółto-zielonego.
Igły osadzone woków gałązek po caym obwodzie, bądź czasami w 2 szeregach.
Kwitnienie. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.
Kwiaty. Kwiaty męskie purpurowoczerwone, a żeńskie karminowozielonkawe.
Szyszki. Szyszki zwisające, cylindryczne, gładkie, jasno brązowoszare, do 15-20 cm długości i 4 cm średnicy, utrzymują się na drzewie całą zimę. Potem w całości opadają z gałązek na ziemię.
Pochodzenie: Środkowa i Północna Europa.
Rozmaitości: Świerk pospolity jest wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza i suszę. Jego igły utrzymują się 5-10 lat na gałązkach. Szyszki dojrzewają we wrześniu tego samego roku. Częściej spotykany na południu kraju. Cenne drzewo naszych lasów - źródło drewna w całej Europie. Budulec wykorzystywany w budownictwie przy tworzeniu konstrukcji dachowych. Ma mocne i wytrzymałe drewno. Często wykorzystywane przez producentów skrzypiec - drewno świerkowe jest lekkie i elastyczne. Najczęściej wybierane na choinkę drzewo w Polsce.
Drzewa podobne: Przez amatora przyrody świerk pospolity może być pomylony z jodłą pospolitą. Między sobą poszczególne gatunki świerków też nie jest łatwo rozróżnić. Jak odróżnić świerk od jodły?
Lokalizacja zdjęć: Osiedle Teklin w Żyrardowie, Działki, Arboretum w Powsinie.
Cechy drzewa:
Świerk serbski to duże drzewo osiągające do 30 metrów wysokości o stożkowatym, ale bardzo wąskim, prawie kolumnowym pokroju i spiczastym wierzchołku. Kora pomarańczowobrązowa lub miedziana, spękana na nieregularne lub kwadratowe płaty.
Igły. Krótkie (10-20 mm) i zaostrzone. Wyraźnie spłaszczone, zielone z wierzchu z dwoma białymi paskami od spodu. Na młodych pędach ułożone równomiernie dookoła, na starszych gałęziach układają się w boczne rzędy. Utrzymują się na drzewie nawet do 10 lat. Z daleka dobrze widoczna różnica kolorów pomiędzy spodnią, a wierzchnią stoną igieł.
Kwiaty. Kwiaty żeńskie purpurowofioletowe, szyszeczkowate. Kwiaty męskie żółte, długości 2-2,5 cm, umieszczone na delikatnych odgałęzieniach dolnych gałęzi.
Szyszki. Dość charakterystyczne purpurowobrązowe, o średniej wilekości - długości 4-7 cm, osadzone na grubych, zgiętych szypułkach.
Pochodzenie: Serbia i Bośnia.
Rozmaitości: Świerk serbski został odkryty w 1875 roku w górach Tara przez serbskiego botanika Josifa Pančić.
Drzewa podobne: Świerki - poszczególne gatunki - generalnie są trudno identyfikowalne. Jednakże świerk serbski, dzięki dwubarwnym igłom i charakterystycznym małym, brązowawym szyszkom, jest dość łatwy do rozpoznania.
Lokalizacja zdjęć: Żyrardów teren AQUA, os. Wschód, Park w Grodzisku Mazowieckim, Arboretum w Powsinie.