Świerk - rodzina sosnowate

Gatunki świerku: Znanych jest 40 gatunków świerku w tym: świerk pospolity (Picea abies), świerk gruboigłowy, świerk dwubarwny, świerk Brewera, świerk Engelmanna, świerk biały, świerk ajański, świerk Veitcha, świerk czarny, świerk syberyjski, świerk serbski (Picea omorika), świerk kaukaski, świerk kłujący, świerk sitkajski.


Świerk pospolity (Picea abies) Gatunek rodzimy

Cechy drzewa: Świerk pospolity kwiatostanŚwierk pospolity młode przyrosty Świerk pospolity to drzewo o wysokości do 50 metrów. Najwyższe z drzew rodzimych. W terenie jednakże nie spotyka się takich wysokich świerków. Pień prosty, zachowany do wierzchołka. Pokrój stożkowaty. Gałęzie boczne rosną w wyraźnych piętrach, odstające poziomo lub łukowo wygięte. Kora czerwonobrązowa, delikatnie łuszcząca się drobnymi płatami.
Igły. Połyskujące, kłujące igły koloru ciemnozieonego. Długość igły 1,5-2 cm. Świeże przyrosty igieł koloru żółto-zielonego. Igły osadzone woków gałązek po caym obwodzie, bądź czasami w 2 szeregach.
Kwiaty. Kwiaty męskie purpurowoczerwone, a żeńskie karminowozielonkawe.
Szyszki. Szyszki zwisające, cylindryczne, gładkie, jasno brązowoszare, do 15-20 cm długości i 4 cm średnicy, utrzymują się na drzewie całą zimę. Potem w całości opadają z gałązek na ziemię.

Pochodzenie: Środkowa i Północna Europa.

Rozmaitości: Świerk pospolity igłyŚwierk pospolity gałązka Świerk pospolity jest wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza i suszę. Jego igły utrzymują się 5-10 lat na gałązkach. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Szyszki dojrzewają we wrześniu tego samego roku. Częściej spotykany na południu kraju. Cenne drzewo naszych lasów - źródło drewna w całej Europie. Budulec wykorzystywany w budownictwie przy tworzeniu konstrukcji dachowych. Ma mocne i wytrzymałe drewno. Często wykorzystywane przez producentów skrzypiec - drewno świerkowe jest lekkie i elastyczne. Najczęściej wybierane na choinkę drzewo w Polsce.

Drzewa podobne: Świerk pospolity niedojrzałe szyszkiŚwierk pospolity szyszki Przez amatora przyrody świerk pospolity może być pomylony z jodłą pospolitą. Między sobą poszczególne gatunki świerków też nie jest łatwo rozróżnić. Jak odróżnić świerk od jodły?

Lokalizacja zdjęć: Osiedle Teklin w Żyrardowie, Działki, Arboretum w Powsinie.


- Zdjęcia świerku pospolitego -Świerk serbski (Picea omorika)

Cechy drzewa: Świerk serbski kwiatostanŚwierk serbski gałązka Świerk serbski to duże drzewo osiągające do 30 metrów wysokości o stożkowatym, ale bardzo wąskim, prawie kolumnowym pokroju i spiczastym wierzchołku. Kora pomarańczowobrązowa lub miedziana, spękana na nieregularne lub kwadratowe płaty.
Świerk serbski igłyŚwierk serbski gałązka Igły. Krótkie (10-20 mm) i zaostrzone. Wyraźnie spłaszczone, zielone z wierzchu z dwoma białymi paskami od spodu. Na młodych pędach ułożone równomiernie dookoła, na starszych gałęziach układają się w boczne rzędy. Utrzymują się na drzewie nawet do 10 lat. Z daleka dobrze widoczna różnica kolorów pomiędzy spodnią, a wierzchnią stoną igieł.
Kwiaty. Kwiaty żeńskie purpurowofioletowe, szyszeczkowate. Kwiaty męskie żółte, długości 2-2,5 cm, umieszczone na delikatnych odgałęzieniach dolnych gałęzi.
Szyszki. Dość charakterystyczne purpurowobrązowe, o średniej wilekości - długości 4-7 cm, osadzone na grubych, zgiętych szypułkach.

Pochodzenie: Serbia i Bośnia.

Rozmaitości: Świerk serbski został odkryty w 1875 roku w górach Tara przez serbskiego botanika Josifa Pančić.

Drzewa podobne: Świerk serbski szyszkaŚwierk serbski szyszki Świerki - poszczególne gatunki - generalnie są trudno identyfikowalne. Jednakże świerk serbski, dzięki dwubarwnym igłom i charakterystycznym małym szyszkom, jest dość łatwy do rozpoznania.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów teren AQUA, os. Wschód, Park w Grodzisku Mazowieckim, Arboretum w Powsinie.


- -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -