Jarząb domowy /odmiana gruszkokształtna/ (Sorbus domestica pyriformis)

Cechy drzewa: Jarząb domowy rozwój liściJarząb domowy liśćJarząb domowy osiąga wysokość nawet do 20 metrów. Korowina spękana tafelkowato. Liście nieparzysto pierzaste składają się z 11 do 21 listków. Bardzo podobne do liści jarzębinowych. Kwiaty białe zebrane w baldachogrona - większe niż u jarzębiny. Owoce w postaci małych gruszeczek do kilku centymetrów wysokości. Owoce z początku zielonkawe, a następnie czerwonawe od strony nasłonecznionej. Jadalne po dojrzeniu i ulęgnięciu.

Pochodzenie: Południowa Europa, Północna Afryka i Azja Mniejsza.

Rozmaitości: Jarząb domowy koraJarząb domowy owoc Mało odporny na mrozy. Często przemarza. Wymaga gleb żyznych i nasłonecznionych stanowisk. Bardzo często uprawiany, jako drzewo owocowe.

Drzewa podobne: Jarząb domowy owoceJarząb domowy owoce Przypomina z liści naszą jarzębinę. Owoce dość dobrze rozróżniają te gatunki.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie (a tak naprawdę parking arboretum przy ul. Prawdziwka).


- -




Jarząb Koehnego (Sorbus koehneana)

Cechy drzewa: Jarząb KoehnegoJarząb KoehnegoJarząb Koehnego jest bardzo podobnym drzewem do popularnej u nas jarzębiny. Cechą istotnie różniącą te gatunki są owoce koloru białego, porcelanowego, niczym kości słoniowe. Jarząb Koehnego jest też generalnie dużo niższym drzewem. Rośnie zazwyczaj do 4 metrów wysokości. Liście mniejsze z drobniejszymi listkami.

Pochodzenie: Chiny.

Rozmaitości: Jarząb Koehnego owoceJarząb Koehnego jesienią Jesienią liście tego jarzębu pięknie przebarwiają się na czerwono.

Drzewa podobne: Przypomina z liści naszą jarzębinę, różnią te drzewa kolory owoców.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie, arboretum w Rogowie i ogródek autora.


- -




Jarząb olszolistny, jarzębina olcholistna (Sorbus alnifolia)

Cechy drzewa: Jarząb olszolistny liśćJarząb olszolistny owoceJarząb olszolistny to niskie drzewo, zazwyczaj do 12 metrów wysokości. Przyrost roczny dość szym i, nawet do 50 cm. Korona początkowo piramidalna, a na starość owalna, o średnicy do 8 metrów. Liście do 10 cm długości i 4 cm szerokości. Przypominają, zgodnie z nazwą, liście olchy, chociaż warto podkreślić, że przypominają ale nie są identyczne. U wierzchołka zaostrzone, a u podstawy zaokrąglone. Na brzegach delikatnie piłkowane. Intensywnie zielone i błyszczące, a jesienią zmieniają barwę na pomarańczową i złocistobrązowawą. Pachnące i miododajne białawe kwiaty skupione są w kwiatostanach do 8 cm średnicy. Owoce prawie okrągłe, do 1 cm średnicy, zebrane w luźne baldachogrona koloru pomarańczowo-czerwonawego. Pokryte są woskowym, błękitnawym nalotem. Owoce utrzymują się na gałązkach aż do zimy.

Pochodzenie: Japonia, Korea, Chiny. Sprowadzony do Europy w 1892 roku.

Rozmaitości: Kwitnie w połowie maja. Cechuje się okresowością w kwitnieniu i owocowaniu. Rok obfitego owocowania przeplata się z rokiem mizernych zbiorów. Jarząb olcholistny nie ma dużych wymagań glebowych. Wyśmienicie nadaje się do małych ogródków. Nie lubi gleb zwięzłych i mokrych. Preferuje widne stanowiska. Odporny na suszę i mrozy. Nie znosi zanieczyszczeń i soli. Rozmnaża się z nasion. Odporniejszy na parcha od naszej rodzimej jarzębiny. Czasmi bywa atakowany przez zarazę ogniową, która niszczy całe drzewko. Generalnie rzadko w Polsce spotykany.

Drzewa podobne: Jeśli nie owocuje to trudny do identyfikacji.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.


- -




« Jarząb strona poprzednia                     Jarząb strona następna »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -