Cechy drzewa:
Jarząb dalekowschodni to drzewo bardzo podobne do naszej jarzębiny. Rośnie do 10 metrów wysokości i 5 metrów szerokości. Pokrój bardziej kolumnowy. Pąki szkarłatne.
Liście. Liście ciemnozielone, błyszczące. Listki bardziej zaostrzone niż u jarzębiny.
Kwiaty. Kwiaty białawe, zebrane w okazałe baldachogrona. Kwiaty również podobne do jarzębiny, ale z pomarańczowym pylnikiem.
Kwitnienie. Kwitnie wiosną - kilka dni później niż nasza jarzębina.
Owoce. We wrześniu dojrzewają małe, intensywnie czerwone owoce zebrane w efektowne owocostany.
Pochodzenie: Korea, Japonia, Sachalin.
Rozmaitości: Całkowicie odporny na nasze mrozy. Preferuje stanowiska nasłonecznione. Dużo później osiąga dojrzałość do kwitnienia i owocowania niż nasza jarzębina. Jeden z najładniejszych jarzębów ze względu na kolory liści. Jesienią liście pięknie się przebarwia na żółto, żółtopomarańczowo i czerwonobrązowo.
Drzewa podobne: Dużo podobieństwo do jarzębu pospolitego. Ma bardziej spiczaste zakończenia listków.
Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, ogródek autora.
Cechy drzewa:
Jarząb szerokolistny to duże drzewo - jeden z większych u nas rosnących jarzębów. Dorasta do 15-20 metrów wysokości. Pień krótki i rozłożysta korona. Pąki zielone, delikatnie owłosione.
Liście. Liście pojedyncze, okrągławe do elipsoisalnych. Długość do 10 cm. Często prawie tak szerokie u podstawy, jak długie. Wierzchołek spiczasty, podstawa ścięta lub szeroko klinowata, brzeg pocięty na trójkątne, spiczaste płaty, które są ostro ząbkowane.
Kwiaty. Kwiaty białe, zebrane w baldachy.
Kwitnienie. Kwitnie wiosną z początkiem maja.
Owoce. Brązowe, kuliste z charakterystycznymi jasnymi przetchlinkami.
Pochodzenie: Środkowa i południowo-zachodnia Europa oraz północna Afryka.
Rozmaitości: Bardzo rzadko u nas spotykany.
Drzewa podobne: Dużo podobieństwo do jarzębu brekinia ze względu na owoce. Liście dobrze pomagają rozróżnić te 2 jarzęby. Nie powinno też być problemu z rozróżnieniem z naszymi jarzębami.
Lokalizacja zdjęć: Park SGGW w Warszawie.