Cechy drzewa:
Lipa srebrzysta to duże drzewo o wysokości do 30 metrów. Kora przybrudzona, srebrzystoszara, podłużnie bruzdowana.
Liście. Liście sercowate, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu srebrne, filcowate. Różnica w kolorach widoczna nawet z daleka.
Kwiaty. Kwiaty żółtawe, po 5-10 sztuk w zwisających, gwiaździsto owłosionych wierzchołkach.
Owoce. Owocem jest kulisty, mały orzech, brązowawy, filcowato owłosiony, delikatnie żeberkowany.
Pochodzenie: Europa i Południowo-Zachodnia Azja.
Rozmaitości: Kwitnie nieco później niż nasze rodzime lipy - drodnolistna i szerokolistna.
Drzewa podobne: Dzięki bardzo różnym kolorom spodu i wierzchu liści, to najłatwiejsza do rozpoznania z lip rosnących w Polsce.
Lokalizacja zdjęć: Park przy Żwirki i Wigury w Warszawie. EkoPark w Żyrardowie.
Cechy drzewa:
Lipa amerykańska to duże drzewo o wysokości do 25 metrów. Pędy szare.
Kwiaty. Kwiaty dużo większe niż u naszych rodzimych lip.
Bardzo miododajne. Podsadki owoców i kwiatostanów są o wiele dłuższe i szersze niż u innych lip.
Liście. Liście piłkowane, sercowate, jajowate, bardzo duże, do 25 cm szerokości. Początkowo zielone, a następnie w sezonie ciemnozielone. Ząbkowane na brzegu, nasada od rozwartej do niemal sercowatej, wierzchołek ostry. Ogonek liściowy do kilku cm. Jesienią liście przebarwiają się, w zależności od stanowiska, na żółte, bądź nawet pomarańczowe barwy.
Owoce. Owoce w postaci gładkich, filcowato owłosionych orzeszków, bez żeberek. Orzeszki ok. 1,5 razy większe niż u lipy drobnolistnej, zwisają na dużo dłuższych ogonkach. Z dołu orzeszka przyczepiona jest charakterystyczna krótka "antenka".
Pochodzenie: Ameryka Północna.
Rozmaitości: Jakiś czas temu Tilia americana podzielono na dwa gatunki Tilia americana i Tilia caroliniana oraz wyóżniono lipę rosochatą, która jest traktowana jako mieszaniec tych dwóch gatunków lip i cechuje się kutnerem po całości spodniej strony blaszki.
Drzewa podobne: Ze względu na duże, sercowate liście można ją pomylić z paulownią lub surmią. Jednak kwiaty i owoce bardzo dobrze rozróżniają te drzewa. Natomiast dzięki dużym liściom bardzo łatwo ją odróżnić od innych naszych lip. Czasami jednak bywa mylona z lipą wiedeńską, od której poźniej kwitnie. Można ją spotkać w starszych parkach i czasami w nowych nasadzeniach zieleni miejskiej.
Lokalizacja zdjęć: Ul. Nowolipki w Warszawie, Park Ujazdowski. Żyrardów: Park Dittricha, Wyspiańskiego, Reymonta.